Sabahattin Ali - Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali - Kuyucaklı Yusuf
Genel Bilgiler: 

YKY de 63. Baskı 
YKY 1.baskı 1999 yılıMEB onaylı 100 temel eserden biri222 syf.

Edremit'in Kuyucak köyünde bir cinayetle başlıyoruz Yusuf u tanımaya, ona sahip çıkan o zamanın kaymakamı Salahattin bey ile yasamaya başlamasıyla da çocukluğunu ve gençliğini öğreniyoruz. 

Topluma uyum sağlamaya çalışmayan küçük dünyasında küçük kardeşiyle mutlu olabilen bu adam. Gün geliyor ve kendini kin, entrika, şehvet ve oyunların yani büyüklerin dünyasında buluyor, bana göre. Elinden geleni ardına koymadan uğraşıp hayatta kalmaya çalışsa da onun da karşı koyamayacağı gerçeklerle yüzleşiyor. Ve bir gün aşk kapıyı çaldığında kahramanımız herkesin de bildiği gibi Türk edebiyat tarihinin en romantik kahramanı halini alıyor. Hayatinin baharında aşık olduğu kadınla mutlu bir hayata başlamayı düşünürken yine ölüm kapılarını çalar. Bu kez bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi vardır Yusuf'un.
Merakla beklenen bir son olması da şaşırtmasa gerek. Okudukça okuyacağınız bir kitap olacağını düşünüyorum.
Sabahattin Ali'nin ağdalı diliyle bu kadar kısa bir roman yazmasını ve bu kısa yazılara rağmen bu kadar olayın geçmesini hayretle karşılıyorum. Betimlemeleri seven insanların bayılacağı bir roman olduğunu düşünüyorum.
İyi okumalar...Kitaptan bir bölüm:


Sabahattin Ali - Kuyucaklı Yusuf kitaptan bir bölümKitaptan altı çizilesi sözler:


"Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette değildi; fakat yokluğu müthişti..."

“Akşamdan akşama iki kadehin zararı yoktur. İnsana dünyayı unutturur. Eh, bu dünya da unutulacak dünya zaten.”

"Hayat, birbirinden ayırdıklarını kısa bir müddet için tekrar yaklaştırır gibi olsa bile uzun zaman yan yana bırakmıyordu."


Tanıtım Bülteni:"Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu."

Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hiyakesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder