Stephen King - Silahşör - Kara Kule Serisi 1.Kitap

Stephen King - Silahşör - Kara Kule Serisi 1.Kitap
Genel Bilgiler: 

Sayfa Sayısı: 239
Baskı Yılı: 1999
Dili: Türkçe
Yayınevi: Altın Kitaplar
Stephen King, Stephen King Stephen King Stephen King Stephen King

Kim bu adam ya? "Şunun bir kitabını okuyayım" Evet tam olarak macera böyle başladı. Kütüphanede gördüm kendilerini her şeyden habersizce aldım ve çabucak okudum. 


Öncelikle kitaba başlamadan önce yazarın "sunum" başlıklı yazısını okuyorsunuz. Son derece samimice yazılmış mükemmel bir yazı bu. Kitabın ve serinin doğuşunu King'in yazarlık serüvenine başlangıcını bizzat yazarın kendi kaleminden dinliyorsunuz.


Kitap tür olarak; fantastik, macera, bilim-kurgu, korku ve western diyebiliriz. Özellikle fantastik ve macera türünün hakkını sonuna kadar veriyor.Kara kule - 1 adından anlaşılacağı gibi serinin ilk kitabı. Yani parti daha yeni başlıyor :) 
Bilmiyorum bu cümleyi kurmak için daha çok erken mi ama ben büyük bir King fanı olacağım gibi gözüküyor.

Kurgu ve dil mükemmel denilebilecek kadar iyiydi. Hiç sıkılmadan film izler gibi kendimi kaptırdım hikayeye. Esprili fakat cıvık olmayan bir dili var yazarın.  Bunun yanında gizemli denebilecek bir anlatımı var. Örneğin; karakterlerle ilgili bir bilgi veriyor fakat onu tamamen etraflıca anlatmıyor. Birkaç sayfa sonra tekrar bir şeyler söylüyor. Bu anlatış tarzı baş karakterimiz Roland'ı zor açılan konuşmayı sevmeyen cool bir adam haline getiriyor.

Hikaye demişken; Roland Deschain isminde bir karakterimiz var. Kendisi yaşayan son silahşör ve Kara kule denen -kitaba ismini veren- kuleyi arıyor. Daha ilk kitapta başımıza gelmeyen kalmadı. Dağlar, çöller, yeraltı yolculukları bayağı bir macera yaşadık. Sanırım kitabı sevmemde bunları payı çok büyük. Hep bir hareketlilik var.

Özellikle yüzüklerin efendisi serisini ve western türü hikayeleri okumayı sevenlere mutlaka önerdiğim bir kitap. Yazar seriyi yazmadan önce Tolkien ve meşhur western filmi "iyi, kötü ve çirkin" den etkilendiği belirtiyor. Açıkçası "kara kule" temasını duyunca benim aklıma direkt olarak "Sauron'un gözü" gelmişti zaten :)


Kitaptan bir bölüm:


Stephen King - Silahşör - Kara Kule Serisi 1.Kitaptan bir bölümKitaptan altı çizilesi sözler:

"Sadece düşmanlar gerçeği söyler. Arkadaşlar ve sevgililer zorunluluk ağına düştükleri için sonsuz kadar yalan söylerler. Çok sıkıcı bir iş!"

"Bütün bu olayları seziyor, ama anlayamıyordu. içi bomboştu. Ve o yüzden de tehlikeliydi bu yeni yetişen çocuk."

"Sevgi tuzağı ile boy ölçüşebilecek başka tuzak var mıydı?"Tanıtım Bülteni:Siyahlı adam tehlikeli büyülerle dolu ölüm yolunda kaçıyor, katil kovalıyordu. Bu kovalamaca yolun sonundaki KARA KULE'de sona erecek miydi?Çılgın bir kâhin, konuşan iblisler, ölmemiş bir çocuğun ruhu KARA KULE'de kimleri bekliyordu?...


Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder