Albert Camus - Yabancı Kitabından Hayata ve İnsana Dair 10 Alıntı


Albert Camus - Yabancı kitap20. yüzyılın en güçlü Fransız yazarlarından biri olan Albert Camus'nün Yabancı isimli kitabından sizin için alıntılar derlerdik. Dilerseniz kitap hakkındaki yorumumuzu da şuradan okuyabilirsiniz.

“Hayatınızda bir değişiklik hoşunuza gitmez mi?" diye sordu. "İnsan, hayatını hiç değiştiremez ki. Zaten herkesin hayatı birbirinin aynıdır.”

"Yıllardan beri ilk defa olarak içimde, aptalca bir ağlama arzusu uyandı, çünkü bütün bu insanların benden ne kadar nefret ettiklerini hissetmiştim."

Albert Camus - Yabancı"Değil mi ki yaşam bir yerde ölümle -yani yoklukla- sonuçlanıyor, öyleyse nedir bu didinip durma, bu yedim-içtim, aldım-verdim, benim-senin kavgasının anlamı?"

"İnsan kendini pek salıvermemeli."

"Zaten annem de böyle düşünürdü; sık sık, insanın sonunda her şeye alışacağını tekrarlardı."

"Ama ona göre, köpeğin asıl hastalığı ihtiyarlıktı. İhtiyarlık da iyileşmezdi.""Hiçbir zaman söyleyecek fazla sözüm yoktur, onun için susarım."

"Fakat herkes bilir ki hayat, yaşanmak zahmetine değmeyen bir şeydir."

"Yine bir süre sustuktan sonra, tuhaf biri olduğumu, beni kuşkusuz bu yüzden sevdiğini ama belki günün birinde yine aynı sebepten nefret edebileceğini mırıldandı."

Albert Camus - Yabancı


"Kalbimi dinliyordum. Bu kadar uzun zamandan beri bana yoldaşlık eden bu gürültünün kesilebileceğini aklım almıyordu."
Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder